"İdam Cezası" İnsanlık Suçudur!

 "İdam Cezası" İnsanlık Suçudur!

 9 Nisan'da Arzu Babür'den bir mesaj aldım. Babür gündeş ve çok vahim bir konuya dikkatimizi çekiyor; şöyle ki:

 "1 Mayıs 2011 tarihinde idam edilecek olan Şêrko Maarefi’nin idamını engelleyebilmek için bu mesajı gönderiyorum. Facebook'ta kurulmuş olan ve sizleri de üye yaptığım 'STOPPT HINRICHTUNGEN IM IRAN' platformundan gelişmeleri izleyip, muhalif kürtlerin asılmasını engellemek için sesimizi yükseltelim. Tüm alanlarda bu idamı durdurmak için harekete geçmeliyiz. Şimdiye dek muhalif olmaları nedeniyle 132 insanı vinçlerde sallandırarak astılar. Bundan sonrası için harekete geçmeliyiz. Duyarlı olalım lütfen, iyi çalışmalar, saygılar."

 İran ve benzeri ülkeler bu tür insanlık dışı uygulamalardan vazgeçmiyor; belli ki kolay kolay da vazgeçmeyecek ama nereye kadar! Ülkemizde de, geçen haftalarda  medya her zamanki "alışıldık gündem oluşturma ya da oluşturamama tavrı"yla idam cezasını başlıklara taşıdı; hatta bazı tv kanalları, bir utanç örneği olan "geri gelsin mi gelmesin mi" diye "anket" yaptı. 
 "İdam Cezası" bir insanlık suçudur ve yeryüzünden kalkmalıdır! Şu veya bu şekilde altındaki "iktidar olma" zeminini kaybetme korkusudur "idam cezası"nı bir "yasa" olarak uygulanması! Ama bir gün korkulan başa da gelir! Yine, tarihe bir "utanç örneği" olarak geçen  "asmayalım da besleyelim mi" mantığı gün olur, bir bumerang gibi geri döner! Gerçi yeryüzünde adalet, hak, hukuk kolay kolay sağlanmayacaksa da bir şekilde, Marx'ın deyişiyle "mezar kazıcıları" da çıkacaktır! 
 

Facebook'da Paylaş Facebook'da Paylaş
Facebook'da Paylaş