Tramvay Durağı

TRAMVAY DURAĞI

 

Taksim Meydanı’nda İstiklal Caddesi’nin başlangıcındadır, zaten birazdan tramvay Cadde’ye süzülecektir. Şimdi kalın bir camdan yapılmış ve korunaklı; yağmur, kar bile olsa biraz beklenebilir. Kimse kimseyi yitirmez. Zaten, eskisi gibi “buluşamama” durumları pek olmuyor; çünkü cep telefonu karışıklığı, yanlışlığı çözüyor, kaybolmayı engelliyor, dedik!

Aslında durakta, sanki tramvay bekliyormuş gibi de yapabilirsiniz. Tramvay dolup gidene kadar bir şey olmaz; yani kimse pek bakmaz. Bir-iki dikkatli yolcu, siz durakta kalmışsanız, göz ucuyla bakar, kısa da olsa sizin birini beklediğinizi, onun geç kaldığını ya da ekildiğinizi düşünür. Bu çok kısa bir ândır; çünkü tramvay hareket etmiştir.

Sevgiliniz ya da sevgili adayı ya da arkadaşınız geldiğinde yâni buluşma gerçekleştiğinde, ister tramvaya biner; ister yaya olarak Cadde’nin kalabalığına katılırsınız. Cadde, bilindiği gibi zengin, renkli ve beklenmedik olaylarla doludur. İsterseniz Gümüşsuyu’dan aşağıya, Kabataş’a akarsız, hele de akşam ve Boğaz’ın üstünde ayın hüznü varsa.

Taksim Tramvay Durağı, gezimizin son noktası gibi görünse de belki de bir başlangıç! Düşlerin, hayallerin, umutların, isteklerin, arzuların, aşkların başlangıcı olmadığını kim söyleyebilir:

Dolunay gökyüzünde sapsarı asılmış...

 

(İstanbul’da Âşıklar İçin Buluşma Yerleri, Özgür yay. 2010)

 

 

Facebook'da Paylaş Facebook'da Paylaş
Facebook'da Paylaş