YENİ KİTABIM KİTAPÇILARDA: ŞİİR İKİZİNİ ARAR

Önsöz

 

 Yine denemenin sularında yüzüyorum, bu kez şiir’e bürünmüş o sular; 1990’dan 2011’e uzanan yirmi bir yıllık bir serüven ama daha çok 2000’lerden sonra yoğunlaşan ve hep “deneme” içinde kalmaya çalıştığım bir serüven.

 Bazen kaçınılmaz olarak “eleştirel deneme”nin sınırına giren bazen lirizmin yine ister istemez egemen olduğu dahası kalemin ucunun kendi serbest hali; çünkü bir şiirin, bir şairin izini sürme… Bazen uzun ve kapsamlı, bazen kısa ve yoğun olmaya çabalayan. Ama hep şiir üzerine bir şeyler söylemek niyeti.

 Şiirsiz bir dünyayı düşleyemiyorum, istemiyorum zaten; şiir imgelemimi zenginleştiriyor, beni eğitiyor, bana öğretiyor: bir yazın sevinci, özcesi. Belki bu yüzden “haddimi” aşıp da –her ne kadar “son” verdimse de– bunca şiir yazışım! Böylesine güçlü bir şiirimiz varken insan nasıl özenmez, nasıl her türlü eleştiriyi göze alarak kalemini oynatmaz.

 Neyse konumuz bu değil şimdi; bu bir deneme kitabı. Gerçi baştan kitap olarak tasarlanmadı ama bu durum, her denemecinin başına gelmiyor mu? Yine de oluşturulan bir “kitap planı”nın üstüne kurulmaya çalışıldı; yeniden okundu, daha çok sözcük düzleminde değişiklik yapıldı, hatalar düzeltildi, vb.

 

***

 Yirmi bir yıllık bu süreçte yazılan denemeler, Varlık, Sokak, Gösteri, Özgür Edebiyat, Kaçak Yayın, Asklepios, Karaf, Novate adlı dergiler ile –bir-iki tanesi de– Cumhuriyet ve Referansgazetelerindeki haftalık köşemde, Radikal Kitap’ta yayınlandı. Ayrıca “Pera Adlı Karşı Yaka”, “Ah, Aşklar Aynalarda Dile Geldiler”, “Yazın Sesi, Yunanca Şarkılar ve Dostlukların Düzlüğü”, Hep Sonbaharı Yaşadık’ta (Özgür yay. 1994) yer almıştı.

 Farklı zamanlarda yazılan denemelerden bir “seçme” olduğu için, birtakım tekrarlar da kaçınılmazdı. Doğrusu, yazının bütünlüğünü düşünerek çok fazla olmayan bu “tekrar”ları çıkartmadım. Beş bölümde, “ton” tutarlılığını gözeterek derlediğim denemeleri, yazılış tarihlerine göre sıraladım.

 “Pişmanlık”, “keşke” ya da “özeleştiri” değil; ne var ki daha yazmak istediğim onca şiirin, onca şairin, onca şiir kitabının olduğunu daözellikle belirtmeliyim.

Facebook'da Paylaş Facebook'da Paylaş
Facebook'da Paylaş